Літературний календар: Євген Маланюк

malanuk05І вічністю триває кожна мить…

Євген Филимонович Маланюк (1897–1968) – український поет, критик, літературознавець. Народився 20 січня (за ст. стилем) в Архангороді на півночі Херсонської губернії. Походив із старої козацької родини. Маланюкове прізвище трапляється в реєстрах старшини періоду Хмельниччини. Після знищення Січі Маланюки стали чумаками.

«Матері я завдячую дві речі: серце й мистецтво, а батькові – основи з його інтелектуального та світоглядного розвитку», – писав Маланюк

.Результат пошуку зображень за запитом "разделитель текста"

Батьківську землю, рідні серцю місця він неодноразово оспівав у поетичних рядках. Навчався в реальному училищі провінційного Єлисаветграда (нині Кропивницький), який на ту пору був справжнім культурним центром.

Запоєм читав – російську класику, німців, французів… Справжнім одкровенням стала для нього, тринадцятилітнього підлітка, книга маркіза Астольфа де Кюстіна «Росія в 1839 році», де вельми критично йдеться і про російську ментальність, і про витоки російського месіянізму, що є насправді звичайним експансіонізмом.

Під час Першої світової війни Маланюк закінчив Київську військову школу, воював на Західному фронті. За бойові заслуги підвищений до поручика.

Згодом – сотник Української армії, служив в оперативному відділі Генштабу, був ад’ютантом командувача Армії УНР Василя Тютюнника. Коли військо відступило за Збруч, був інтернований і в польському таборі написав перші вірші українською мовою.

Саме звідси починається справжній Маланюк-поет: точний, гострий, лаконічний і абсолютно безкомпромісний. Вся його ранньоюнацька сентиментальність з акмеїстично-символістськими «ахами» й «охами» залишилася в минулому. Натомість з’явився «поет вольового прориву», «залізних імператор строф», «поет крицевої волі».

Осмислення Маланюком уроків поразки України у війні 1917-1920 рр. розкрило в ньому талановитого поета, філософа та історика, чиї ідеї… актуальні донині, а з іншого боку, не можуть бути визнані ані сучасними українськими політиками, ані істориками України.

Занадто жорстокі і неупереджені ці висновки Маланюка. Будь-якій людині набагато приємніше чути про себе позитивні речі, ніж правдиву критику, виражену в досить різких тонах. Однак саме розгромна критика стала для поета-воїна демонстрацією його любові до України, як цинізм лікаря, що ставить діагноз і призначає хворому лікування, без якого хворобу перемогти неможливо.

Я пишу про вади
Не для самоприниження,
Щоб ми разом вилазили
З цієї ями

Той, хто залишивши позаду всю приторно-солодкаву «зоресоловейківщину», знайде в собі мужність і силу назвати «рідну неньку» Україну «повією ханів і царів».

Багатьох це шокувало. І не тільки в радянській Україні, де Маланюка називали не інакше як «петлюрівським недобитком», але й в емігрантському середовищі. Усі збірки Маланюка виходили за кордоном.

  • Перша, «Стилет і стилос» (1925) – у Подебрадах (ця книжка стала етапною для всієї української поезії),
  • «Гербарій» (1926) – у Гамбурзі,
  • «Земля й залізо» (1930) – у Парижі,
  • п’ять наступних – у США, де поет жив після війни. Остання збірка його поезій «Перстень і посох» вийшла вже по його смерті в Мюнхені (1972).

Вірші повоєнних літ відкрили в ньому прихованого лірика; його поезії стали більш м’якими й елегійними.

А ще були численні есе, публіцистичні та літературно-критичні статті – «Нариси з історії нашої культури», «До проблем большевизму», «Малоросійство».

Маланюк висловив надії нації і сформулював те, від чого їй треба відмовитися. «Малоросійство, – писав Маланюк у одному із своїх есе, – це та проблема, що першою постане перед державними мужами вже державної України». Пророчі слова.

Читайте більше

Маланюк Євген Филимонович.ЄВГЕН МАЛАНЮК – ВОЇН УНР, ЩО СТАВ ВІДОМИМ ПОЕТОМ І ІСТОРИКОМ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ [Електронний ресурс] //Герої України :  — Електрон. ст. — [Україна]cop. 2017. . — Режим доступу:  http://heroes.profi-forex.org/ua/malanjuk-yevgen-filimonovich , вільний. — Загол. з екрану. — Дата звернення: 01.12.2017. — Мова. укр.

“Якось дивно буває: ніби прокинешся від сну і – жонатий” [Електронний ресурс] // Gazeta.ua :  — Електрон. ст. — [Україна], cop. 2006—2017. — Режим доступа: http://gazeta.ua/articles/history-journal/_akos-divno-buvaye-nibi-prokineshsya-vid-snu-i-zhonatij/749742, вільний. — Загол. з екрану. — Дата звернення: 01.12.2017. — Мова. укр.

Фатальне кохання Євгена Маланюка й Наталки Лівицької. [Електронний ресурс] //Черкаський край :  — Електрон. ст. — [Україна]. — Режим доступу:  http://www.kray.ck.ua/suspilstvo/postati/item/739-fatalne-kohannya-evgena-malanyuka-y-natalki-livitskoyi , вільний. — Загол. з екрану. — Дата звернення: 01.12.2017. — Мова. укр.

НЕВИЧЕРПАЛЬНIСТЬ

  Тяжким хрестом лежать шляхи,
  Яснi в ночах, вони слiпi вдень:
  Рамено – з заходу на схiд,
  Рамено – з пiвночi на пiвдень.

  I так розп’ята – вiки,-
  Вогонь буття не загасила.
  Невичерпаний дух який!
  Яка непереможна сила!

  Гноблять, калiчать, труять рiд,
  Ворожать, напускають чари,-
  Здається, знищено вже й слiд,
  Лиш потурнаки й яничари.

  I ось – Стефаник i Кулiш,
  Ось – Коцюбинський, Леся – квiти
  Степiв страждальної землi,
  Народу самостiйнi дiти!

  А то пiдземно загуде
  Вулканом нацiй цiла раса,
  I даром божеським гряде
  Нам Прометеїв дух Тараса.

Євген Маланюк

 

ЗАПРОШУЄМО

до Бібліотеки ДРПБК

 ознайомитись з 01.02.по 07.02.2017 з 9.00 з поличкою ювілярів

«І вічністю триває кожна мить…»

(120 років від дня народження Є.Ф. Маланюка (1897–1968)

Advertisements

One thought on “Літературний календар: Євген Маланюк

  1. Пінгбек: 120 років від дня народження Є.Ф.Маланюка (1897-1968), українського поета, письменника, перекладача, публіциста – Бібліотека Коледжу Радіоелек

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s