Літературний календар. 5 пророцтв Герберта Уеллса, які збулися

537162a-i2Сьогодні,  21 вересня, виповнюється 150 років з дня народження знаменитого англійського письменника Герберта Джорджа Уеллса. Джерело

Його по праву вважають батьком філософської наукової фантастики.

Автор відомих науково-фантастичних романів ( «Машина часу», «Людина-невидимка», «Війна світів»), він не тільки передбачив безліч відкриттів науки, а й побачив соціальні, етичні, психологічні проблеми людини майбутнього.

Перу письменника належать

  • 40 романів і кілька томів оповідань,
  • більше десятка полемічних творів з філософської проблематики і перебудові суспільства,
  • два посібники з всесвітньої історії,
  • БЛИЗЬКО 30 томів з політичними і соціальними прогнозами,
  • три книги для дітей і автобіографія.

Далеко не всі знають, що Уеллс написав книгу, присвячену прогнозам розвитку техніки в XX столітті і тому, як цей розвиток вплине на людство. На подив видавців, тираж книги перевищив тиражі всіх ранніх науково-фантастичних романів письменника. Майже 80% прогнозів письменника збулися, а 60% збулися з великою точністю.

Ідеї письменника настільки випередили час, що про них свого часу можна було говорити лише так: «чиста фантастика».

Але передбачення здійснювалися з незмінним успіхом і стосувалися вони не тільки приватних технічних винаходів, а й глобальних питань цивілізації. Складалося враження, що він не вигадував, а бачив сьогоднішню реальність.

Наведемо п’ять   пророцтв Герберта Уеллса, які здійснились.

  1. Письменник вважав, що використання телефону зробить непотрібним ходіння по магазинах, походи на пошту і в лікарню – все необхідне можна буде замовити з дому. Крім того, за допомогою телефону можна буде працювати, як ми зараз висловлюємося, віддалено, не виходячи з дому. І в цих прогнозах є неабияка частка правди – багато фахівців дійсно працюють на дому, а замовляти товари та послуги по телефону стало давно звичною справою.
  2. Незважаючи на те, що роль жінки письменник обмежував обов’язками домогосподарки, неабияку увагу він приділив полегшенню домашньої праці. Наприклад, миття посуду: «Миття посуду означає перемивання і перетирання кожного предмета окремо, тоді як можна було б всю брудний посуд класти в очищающий розчин, а потім висушивати».Унікального розчину, на жаль, поки не придумали, зате з’явилися посудомийні машини.
  3. Будинки за часів Уеллса обігрівалися способом, який і зараз не до кінця викорінено – за допомогою пічного опалення. Тягання вугілля в будинок письменник вважав варварством. «У майбутньому будинки, ймовірно, стануть нагріватися за допомогою труб, проведених в стіни, від загального сильного джерела тепла», – писав він. Тим самим цілком точно описав сучасну систему центрального опалення та кондиціонування повітря.
  4. Не оминув своєю увагою Уеллс і зброю, передбачивши появу оптичних прицілів і кулеметів. Є і більш глобальні прогнози. Наприклад, він писав, що агресором у війнах ХХ століття виступить Німеччина, але перемога виявиться за союзом інших великих держав. У романі «Вигляд прийдешнього» Уеллс пророкував Другу світову війну і досить точно спрогнозував деякі її справжні події. Крім того, в романі «Війна в повітрі» (1908) письменник говорив про бойове використання авіації, в той час не дуже розвиненої. А в книзі «Звільнений світ» (1913) фантаст описав атомну війну, кажучи про те, що людство навчиться розщеплювати атом і створювати бомби.

Широкий розвиток автомобільного транспорту – мабуть, одне з найбільш точних прогнозів автора. Хоча на той момент автомобілі, оснащені двигунами внутрішнього згоряння, були не дуже поширені і не дуже зручні. «Незручності цих екіпажів скоро будуть усунені. А коли це станеться, з’являться дуже широкі автомобільні дороги, деякі з них будуть приватними, платними. Для них розроблять особливі покриття », – Писав Уеллс. Крім того, письменник припускав, що з’являться фургони для розвезення дрібних вантажів, моторизовані омнібуси, а вздовж доріг – майстерні для ремонту автомобілів.

Погодьтеся, на диво точно?

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s